Opatření ČNB v hypotékách

25.7.2018

Dnes jsem si přečetl další článek na seznamu o opatření ČNB v hypotékách.

https://www.novinky.cz/finance/478612-hypoteky-zlevnily-ale-ne-na-dlouho.html

V podstatě se potvrzuje to, co říkám už delší dobu. Realitní trh se výrazně zpomalí, banky bojují o poslední volné klienty, pro makléře nastává období těžší práce a pro prodávající klienty období velkých slev.

To, že ČNB dělá takovéto opatření lze chápat z více pohledů. První pohled je z pohledu státní správy. Tady si myslím, že opatření, která se dějí, jsou správná a zamezí tak splasknutí další realitní bubliny s možná dalšími katastrofálními následky na ekonomiku státu.

Na druhou stranu s pohledu klientů, kteří chtějí koupit nemovitost pro své bydlení, nastává období téměř tragické. Už současná situace, kdy banky půjčují na 80% hodnoty nemovitosti a pokud přijde odhadce banky, tak tuto nemovitost celkem běžně podhodnotí o 20-30 % její tržní hodnoty, přináší mnoha lidem problémy. Nemají dostatek vlastních prostředků a tak prostě bydlet nebudou. Možná přijde na řadu výstavba svépomocí a po dobu několika let, jak jsme to znali za totality, kdy si stavebníci stavěli dům po kouskách i mnoho let a dům na klíč si mohl dovolit jen málokdo.

Přijde mi, že opatření ČNB o hypotéce to max. výše 9násobku ročního příjmu ve spojení s maximální splátkou do 45% měsíčního příjmu je zbytečně razantní až agresivní. A chudáci mladí lidé, kteří mají v tuto dobu již různé leasingy, kontokorenty a další drobné půjčky. A to vše jim bude snižovat jejich 45%. Už předem je lituju.

Co ale určitě půjde směrem nahoru, a můžeme to pozorovat již dnes, jsou ceny pronájmů. A jsem přesvědčen, že bude ještě hůř. Jakmile vzroste poptávka po pronájmech, zvednou se logicky i jejich ceny. A kdo na tom vydělá? No samozřejmě majitelé a spekulanti, kteří skoupili byty v době, kdy byly ceny ještě relativně nízké nebo v době, kdy dosáhli na hypotéku snadněji.

Jsem zvědav, jak se na tuto situaci budou tvářit developeři, kteří teď začínají urychleně stavět (protože se všude hlásí, že bytů je nedostatek). Jenže až oni ty byty budou prodávat, už si je asi nikdo nebude moci koupit, protože na ně nedostane hypotéku.

Takže tady nastane období družstev a družstevní výstavby, protože do této oblasti, ještě banky moc nezasahují a platí zde poněkud jiná pravidla.

Ale to už bych moc předbíhal. Uvidíme, co přinese doba. Jisté je to, že banky cítí, že se kruh uzavírá, a proto mnohé ještě teď zlevňují hypotéky. Je to poslední křeč, poslední boj o poslední „ volné“ klienty. V říjnu se podmínky srovnají a s klienty je konec.

Proto se Reality 77 snaží makléřům podmínky alespoň trochu vylepšit tím, že jim nabízí 100% provize při měsíčním paušálu 77,- Kč. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Více podrobností najdete na tomto našem webu.Zpět

Posuňte výš svoji kariéru u nás, třeba jako...

Elitní makléř

Samostatný elitní makléř

Staňte se elitním makléřem díky našemu konceptu vzdělávání formou aktivních tréninků, využití exkluzivních nástrojů a podpory v rámci značky. Vstupte do elity samostatných profesionálů, kteří dokáží na 100% a každý den využít možnosti a nástroje, které mu moderní a nová značka Reality 77 dává. Více moderních možností za výrazně nižší náklady. Spolupracujte v rámci jednoho holdingu s partnery ostatních značek Reality 11, Reality 99, dumrealit.cz, Home 4 People, Lovci nemovitostí. Takováto spolupráce urychluje obchody, zvyšuje Vaše zisky a dává Vám vyšší prestiž u klientů. Využijte moderní metody práce a prezentací jako jsou video prohlídky, samostatné weby Vašich jednotlivých nemovitostí. Samozřejmostí pro Vás je Váš osobní web makléře, kde se budete s naší pomocí prezentovat klientům velmi profesionálně.
Chcete vědět více? Zeptejte se nás !! Na osobní schůzce se dozvíte ještě další velmi významné pozitivum !!

Více informací
Makléř srdcař

Dominantní RK v lokalitě

Jste majitelem realitní kanceláře, franšízy nebo pobočky RK? Trápí Vás drahé servery, vysoké náklady a nedostatek kvalitních zkušených makléřů? Dokážeme Vám mnohonásobně zvýšit počet Vašich inzertních serverů a přivedeme Vám i další zkušené makléře. A při tom všem Vám nenavýšíme, ale naopak velmi výrazně snížíme náklady. Že je to nemožné? Možná je to neuvěřitelné, ale v našem novém projektu Reality 77 to zcela jistě možné je. Umíme Vám pomoci rychle navýšit počet Vašich makléřů na dvojnásobek a současně snížit Vaše náklady. To vše způsobí Vaše dominantní postavení ve Vaší lokalitě a samozřejmě zvýší zájem klientů, ale i dalších makléřů. Umožníme Vám vytvoření vlastního webu Vaší kanceláře pod hlavičkou Národního realitního holdingu a zároveň osobní weby Vašich makléřů a webů jejich jednotlivých nemovitostí. To vše zvyšuje Vaše obraty a prestiž jak Vaši, tak Vašich makléřů.
Rozhodnutí je jen na Vás, ale je výhodnější být mezi prvními. Buď Vy ovládnete lokalitu, nebo v lokalitě Vás ovládne někdo jiný rychlejší.
Pokud nevěříte, zeptejte se nás !!! I pro Vás máme na osobním jednání jako významný bonus další důležitou pozitivní informaci !!

Více informací